Важно за всички големи работодатели
В Република България е приет нов закон, които въвежда задължения за всеки работодател с повече от 50 служителя.
Законът има за цел да осигури защита на лицата в публичния и в частния сектор, които подават сигнали или публично оповестяват информация за нарушения на българското законодателство или на актове на Европейския съюз, станала им известна по време на осъществяване на работния процес. Законът е обнародван на 2 февруари 2023 г. и с него се въвеждат изискванията на Директива (ЕС) 2019/1937 относно защитата на лицата, които подават сигнали за нарушения на правото на Съюза.

Сроковете за изпълнение на законовите разпоредби са следните:
Работодателите в частния сектор с работници от 50 до 249 служители имат задължение да да изпълнят законовите изисквания – до 17.12. 2023 г.,
Всички останали задължени лица трябва да съобразят закона до 4.05.2023 г.
Задължени лица:
Работодателите в частния сектор с 50 и повече работници или служители.
Работодателите в частния сектор независимо от броя на работниците или служителите, ако осъществяваната от тях дейност попада в приложното поле на актовете на Европейския съюз, изброени изчерпателно в Закона (застрахователен и финансов сектор, задължени лица по Закона за мерките срещу изпирането на пари и други предприятия от обществен)
Работодателите в публичния сектор, с изключение на общините с население под 10 000 души или по-малко от 50 работници или служители.
Изисквания на закона:
В закона изрично са описани изискванията към работодателя във връзка с изпълнение на неговите задължения, а именно:
Да изгради вътрешен канал за подаване на сигнали за нарушения, който да отговаря на изискванията на Закона
Определи един или повече служители, които отговарят за разглеждането на сигнали (това може да е външна фирма, длъжностното лице по защита на данните или служител, изрично назначен само за разглеждането на сигнали)
Да приеме Правила за вътрешно подаване на сигнали и за последващи действия по тях като предоставш ясна и лесно достъпна информация относно условията и реда за подаване на сигнали
Създаде и поддържа регистър на сигналите за нарушения. Към регистъра следва да се приеме вътрешен акт за неговото водене
Подава регулярно необходимата статистическа информация към националния орган за външно подаване на сигнали по установения от него ред.
Изготвената документация и всички свързани с нея актове трябва да бъдат публикувани на интернет страницата на работодателя, както и на видно място в офисите и работните помещения. Това се изисква с цел да се гарантира, че е всяко лице, което желае да подаде сигнал по реда на Закона, ще има възможност да се запознае с условията, при които може да го направи.
Подаването на сигнали преминава през 2 етапа. Първият етап е вътрешна проверка, която се извършва от специално наето лице или служител. Вторият етап е свързан с уведомяване на държавните органи и изпращане на сигнала по компетентност.
Законът забранява всяка форма на ответни действия спрямо сигнализиращите лица и другите лица, ползващи защита. Формите на ответни действия включват, но не се ограничават до уволнение, понижаване в длъжност или забавяне на повишение в длъжност, изменение на мястото или характера на работата, намаляване на възнаграждението, принуда, отхвърляне, заплашване за предприемане на ответни действия или действия, изразени физически, словесно или по друг начин, които имат за цел накърняване на достойнството на лицето и създаване на враждебна професионална сред, отрицателна оценка на работата, включително в препоръка за работа, налагане на дисциплинарно наказание, дискриминация, предсрочно прекратяване на договор, вреди, включително за репутацията на лицето, или финансови загуби, включително загуба на бизнес и загуба на доход, прекратяване на лиценз или разрешение.
В случай на нарушение на тази забрана сигнализиращото лице има право на обезщетение за претърпените имуществени и неимуществени вреди.
Всички служители, които подават сигнали са обект на особена защита, която включва и лица, които помагат на сигнализиращото лице в процеса на подаване на сигнал, лица, които са свързани със сигнализиращото лице /колеги или роднини, юридически лица, в които сигнализиращото лице притежава дялово участие и други/.
Предвидени санкции:
Законът предвижда различни по размер санкции за нарушаване на задълженията на работодателите, глобите варират между 400 лева до 20 000 лева. За повторно нарушаване на задълженията за създаване на канал за вътрешно подаване на сигнали и за периодичен преглед и актуализиране на вътрешните правила, приети в тази връзка, са предвидени по-големи размери на санкциите, а именно от 10 000 лева до 30 000 лева.
Предвидена е и санкция за служителите, глоба в размер от 3,000 лева до 7,000 лева за лице, за което е установено, че съзнателно e подало сигнал или оповестило публично невярна информация.
VP solutions може да изготви за вас всички необходими документи и актове. В допълнение нашият екип предлага висококлалифициран персонал, които може лично да отговоря за получаване на сигнали от Вашите служители. Избирайки нас, вие си гарантирате професионално отношение и намаляване на разходите за наемане на допълнителна работна ръка. Нека работим заедно!
Автор: адв.В.Ж.
*Статията е обект на авторско право. Разспространяването й без знанието и съгласието на автора е престъпление
Нека работим заедно!
contact@vp-solutions.net
ул. Георги С. Раковски 145, ет. 2, офис 8, София, България
+359 (899) 76 99 17
+359 (898) 71 93 24