В наши дни кредитите са станали важна част от оборота. Чрез тях удовлетворяваме нуждата ни за тази достатъчна сума пари, която би ни помогнала да постигнем някаква цел. Често пъти обаче е трудно да разграничим кредита от начините, по които той се обезпечава, като например ипотеката. Макар и да са различни, в ежедневния език те се ползват синонимно, без да се прави разлика между тях.

Настоящата публикация има за цел да разясни какво представлява ипотеката като начин за обезпечаване. Също така ще разгледаме различните видове ипотеки и как те се сключват.

Преди всичко е хубаво да разберем какво е предназначението на ипотеката. Ипотеката съществува в правото като възможност за обезпечаване на вземане, произтичащо от някакъв вид договор, най често за кредит. Идеята зад ипотеката е да се предостави възможност на кредиторът да гарантира, че ще вземе това, което му се дължи, без значение дали длъжникът е способен да го изплати или не.

Друга важна особеност на ипотеката е, че учредена върху имот ипотека представлява тежест върху самия имот. Това означава, че тя следва имотът и при прехвърлянето му в имуществото на трето лице не се погасява автоматично.

Следва да се отбележи, че ипотеката има няколко важни изисквания, за да бъде учредена: едно от основните е да се учредява върху конкретно определен имот и само върху изрично определена сума.  Важно изискване е и формата, чрез която се учредява- с вписване в имотния регистър.

В правото се разграничават два основни вида ипотека, а именно договорната и законната. От двете по-рядко срещаната в практиката е законната ипотека, която се учредява на база установени в законите основания. Те могат да бъдат съдебно решение, административен акт за отчуждаване на недвижим имот, но най-често е при договори за банкови кредити. Така например в случаите, в които някой тегли кредит, за да купи жилище, банката има право да учреди законна ипотека, ако това жилище е закупено изцяло или частично с кредитните пари. Законната ипотека се учредява чрез молба от кредитора, към която се прилага акта, с който се доказва отчуждение, делба или покупката на имота. Тази молба се вписва в имотния регистър. Екипът на VP Solutions може да Ви помогне в случаи на изготвяне на молба и приготвяне на нужните за нея данни.

 

Значително по-често срещан в практиката случай е този на договорната ипотека. Това е ипотека, която произлиза изрично от сключен договор за ипотека. Този договор се сключва чрез нотариален акт, който се вписва в имотния регистър. Нотариалния акт задължително трябва да съдържа в себе си съответни данни. Важно е да се отбележи, че в случаите, в които се учредява законна ипотека, молбата трябва да съдържа същите данни като нотариалния акт при договорна такава.

Екипът на VP Solutions може да Ви бъде полезен при изготвяне на договор за ипотека, да набави за Вас необходимите документи и да Ви осигури съдействие при намиране на най-добрите условия за учредяване на ипотека.

Нека работим заедно!

Автор: Милен Първанов