Какво представлява търговската марка?
Търговската марка представлява знак, чието предназначение е да отличава стоките или услугите на едно лице (физическо/юридическо) от тези на други лица. Тези знаци могат да бъдат от най-различно естество – думи, имена, букви, цифри, графични изображения – рисунки, фигури, цветове, дори звуци, както са допустими и всякакви комбинации (т.нар. комбинирана марка).
Целта на ТМ е да означи стоките/услугите, предлагани на пазара от притежателя на марката, като тя включително може да бъде притежание на повече от едно лице. В случай на съсобственост върху марка, разпореждането с нея става чрез съгласието на всички нейни притежатели.
ТМ подлежи на регистрация в Държавния регистър на марките, воден от Патентното ведомство на Република България. Правото върху марката възниква именно от регистрацията, като за начална дата се счита датата на подаване на заявката за регистрация и то подлежи на първия по време заявител.
Закрилната функция на ТМ се проявява в това, че тя дава изключително право на нейния притежател относно ползването и разпореждането с нея, както и забранява на трети лица да използват марката без съгласието на притежателя. Изключителното право е валидно само на територията, за която се отнася регистрацията на марката, т.е. валидността на регистрираните в Патентно ведомство марки се отнася единствено за България, но не и за останалите държави от ЕС. Същото важи и за регистрираните по национален ред в други държави марки. Съществуват обаче и регистрации, които се отнасят до повече от една държави – такава е например марката на ЕС, която има единно действие във всички държави-членки.
Обобщено, В Република България действат следните видове марки: регистрираните по българското законодателство в Патентното ведомство марки, марките на Европейския съюз, както и признатите в България/ЕС международни регистрации.
Какви нарушения могат неправомерно да се извършат от трети лица?
Трети лица могат да нарушат търговската марка, като използват същото или сходно на нея наименование за свои стоки или услуги, което води до заблуждение у потребителите. Те може да извършват незаконно копиране или имитация на визуалния дизайн, лого или емблема на марката. Нарушение може да възникне и когато трети лица използват марката без разрешение в рекламни материали, онлайн платформи или при продажба на продукти, които се представят като оригинални.. Такова неоторизирано използване води до рискове за репутацията и търговската стойност на марката.
Търговската марка е единственият обект на интелектуална собственост, който може да даде „безсрочна“ защита – регистрацията всъщност има действие за 10 години, но може да бъде подновявана за нови 10 години многократно в бъдеще, след заплаща на съответната държавна такса.
Защо е необходима правна помощ?
Правната помощ при регистрация на търговска марка е изключително важна за осигуряване правилна защита на уникалността и правата върху марката. Нашето адвокатско дружество може да помогне на клиентите си чрез извършване на предварителни проверки и проучвания, за да се увери, че избраната марка не нарушава права на други търговски марки. Ние ще подготвим и подадем всички необходими документи за регистрация и ще Ви представляваме пред държавната институция на Патентното ведомство, като се уверим, че процесът е извършен правилно и в съответствие със законовите изисквания. След регистрацията, нашият екип може да следи за евентуални нарушения на правата върху марката и да предприеме необходимите действия при наличие на опозиции или претенции от трети лица. Освен това, ние предоставяме консултации относно възможностите за защита на марката на международно ниво и следим за актуализации в регулациите и тенденциите в правната сфера на интелектуалната собственост. Адвокатската ни кантора се грижи за правната сигурност на клиентите си, като предоставяме подкрепа и съдействие в дългосрочен план. Нека работим заедно!
Мария Пидакиева