Развод по взаимно съгласие
Бракът е една от най-важните части от живота на почти всеки човек. Той е институт на семейното право, който играе изключително значима роля в личен и социален контекст. Въпреки това, животът често поставя предизвикателства, които могат да доведат до разминаване в очакванията и вижданията на съпрузите един спрямо друг. Когато тези несъответствия станат непреодолими, един от начините за прекратяване на брака, е разводът.
Разводът бива два вида – развод по исков ред и развод по взаимно съгласие. Въпреки че водят до една и съща целена последица – да се прекрати брачното правоотношение, между двата института има огромна разлика. Разводът по взаимно съгласие е особено предпочитан, доколкото позволява на двете страни да запазят уважение една към друга, да запазят достойнството си и да избегнат дългите и мъчителни съдебни спорове. Процедурата е много по-лесна, не се развива като исково производство, а е охранително. Тук съдът не издирва мотивите за желанието на страните да прекратят брачния си съюз. То представлява споразумение между двамата съпрузи и се подава до районен съд с молба да постановят прекратяване на брака. Споразумението има задължително съдържание, което включва постигнато съгласие по имуществени и неимуществени въпроси. В зависимост от това дали от брака има родени деца, споразумението включва и уреждане на въпросите относно тях.
Най-общо казано, споразумението включва следните 7 точки:
- Местоживеенето на децата – къде и с кого ще живеят.
- Упражняването на родителските права – кой от двамата родители ще упражнява родителските права
- Личните отношения на другия родител с децата – родителя, на който не са предоставени родителските права, има право на лични отношения с децата
- Издръжката на децата – размер на издръжката, която ще заплаща неупражняващият родителски права родител
- Ползването на семейното жилище (по смисъла на СК семейното жилище е жилището, обитавано от двамата съпрузи и техните ненавършили пълнолетие деца)
- Издръжката между съпрузите (такава не се дължи задължително)
- Фамилното име на съпрузите след прекратяване на брака – сменилият фамилията си при встъпване в брака, има право да възстанови фамилното си име от преди брака, или да запази фамилното име на съпруга си, като не се изисква неговото съгласие за това.
В споразумението може да има и клаузи по други последици на развода, но изброените 7 са задължителни, за да е действително съглашението.
При изменение на обстоятелствата, може да се иска изменение на местоживеенето, упражняването на родителските права, личните отношения и издръжката на децата.
Споразумението се утвърждава от съда след проверка дали са защитени интересите на децата, като за целта може да се поиска становище на дирекция „Социално подпомагане“. С утвърждаването на споразумението и с издаване на съдебното решение, съдът допуска прекратяването на брака по взаимно съгласие.
Разводът и процедурата по допускането му често може да бъде труден период за страните, но с правилната професионална подкрепа може да премине бързо и без излишен стрес както за мъжа и жената, така и за техните деца. В нашата кантора предлагаме ефективна правна помощ, която ще Ви помогне да уредите раздялата по възможно най-мирния, гладък и спокоен начин. Ние ще Ви съдействаме да постигнете съгласие по всички проблемни въпроси – от подялба на имуществото до грижата за децата.
Обърнете се към нас още днес и си осигурете необходимото спокойствие и сигурност в този важен момент!
Мария Пидакиева